Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved: Umm Latifa (in Saudi Kingdom) 2013-2009 http://kuchniaarabska.blogspot.com/
Przepisy i zdjęcia są dziełem autorki bloga, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione.

Respect Copy rights - they are reserved. Copying and publishing any material from the blog, without a written permit from the author, forbidden.

poniedziałek, 30 marca 2009

czarnuszka siewna - habba sauda


o niezwykłych właściwościach zioła zwanego habba sauda, łac. nigella sativa, pol. czarnuszka siewna (zob WIKIPEDIA); której użycie zalecał Prorok Muhammad...
Przekazał Khalid bin Sad: Wyruszyliśmy w drogę w towarzystwie Ghaliba bin Abjar. Po drodze zachorował i był wciąż chory, kiedy dojechaliśmy do Medyny. Ibn Abu Atiq odwiedził go i powiedział: „Leczcie go habba sauda. Weźcie pięć, siedem ziarenek, rozgniećcie je (i zmieszajcie proszek z olejem) i zakropcie mu mieszankę do nosa, albowiem Aisza przekazała mi, że słyszala jak Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) mówił: "Habba sauda jest lekarstwem na wszystkie choroby, oprócz as-sam". Aisza zapytała: "Co to as-sam?". Powiedział: "Śmierć." [Sahih Buchari, Księga Medycyny]
Przekazał Abu Huraira: Słyszałem, jak Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) mówił: „Habba sauda jest lekarstwem na wszystkie choroby, oprócz śmierci."
W Polsce można kupić kapsułki z olejem nigelli sativa (lub olej z kminu egipskiego) (znalazłam w aptece internetowej). Habba sauda pomaga min. na astmę, alergie, biegunki, ogólne osłabienie organizmu, nadpobudliwość, przedwczesne siwienie włosów, wzmaga produkcje mleka u karmiących; i wiele innych chorób, dolegliwości; pod linkami na końcu wiadomości można o tym poczytać. Widziałam również oświadczenia osób chorych na raka, którym olej ten pomógł w walce z nim. Poniżej kilka tradycyjnych metod leczniczych na niektóre problemy zdrowotne.
 • Astma i problemy z oskrzelami: zmieszaj łyżeczkę małą oleju z kawą. Pij dwa razy dziennie. Również pocieraj klatkę piersiowa olejkiem przed snem i wdychaj napary olejku (olejek z gorącą wodą)
 • Bóle pleców, bóle reumatyczne: Podgrzej małą ilość olejku (nie doprowadzaj do wrzenia, podgrzej by był ciepły) i potem uderzaj obszar dotknięty bólami - intensywnie. Pij małą łyżeczką oleju (na kubek wody) trzy razy dziennie.
 • Rozwolnienie: Zmieszaj łyżeczkę olejku z kubkiem (250 ml) jogurtu. Pij dwa razy dziennie dopóki zmiany nie ustąpią.
 • Suchy kaszel: zmieszaj łyżeczkę olejku z kawa (napojem) i pij dwa razy dziennie. Pocieraj klatkę piersiowa olejkiem.
 • Przeziębienie, katar (zatkany nos): zakropić trzy-cztery kropelki olejku do każdej dziurki
 • Siwienie: masuj skórę głowy olejkiem regularnie, może to zapobiec przedwczesnemu siwieniu
 • Utrata włosów (Indie i Bliski Wschód): intensywnie nacieraj skórę głowy sokiem z cytryny, zostaw na ok. 15 minut, umyj szamponem i dokładnie wysusz. Teraz wmasuj olejek w skore głowy. Pij łyżeczkę olejku zmieszaną z kawą, herbatą.
 • Katar sienny: łyżeczka olejku ze szklanką soku z cytryny dwa razy dziennie do ustąpienia symptomów
 • Bóle głowy: nacieraj czoło i okolice obok uszu po obu stronach głowy olejkiem, obandażuj głowę. Również łyżeczka małą olejku - raz dziennie przed śniadaniem (na czczo) zmieszana z kubkiem wody (250 ml).
 • Dla wzmocnienia organizmu: łyżeczka mała olejku z małą łyżeczką czystego miodu, dwa razy dziennie
 • Zdrowa cera: wymieszaj łyżeczkę olejku z łyżką stołową oliwy z oliwek. Natrzyj skore twarzy mikstura i zostaw na co najmniej godzinę. Zmyj mydłem i wodą.
 • Na poprawę pamięci (Bliski Wschód): łyżeczka olejku zmieszana z 100mg wywaru z mięty przez co najmniej 15 dni
 • Bóle mięśni: masuj, nacieraj bolące miejsce olejkiem
 • Stres, napięcie nerwowe (Indie): łyżeczka mała olejku z szklanka kawy, herbaty trzy razy dziennie
 • Problemy ze snem: łyżeczka mała olejku zmieszana z miodem - dodać do jakiegokolwiek ciepłego napoju (cieplej wody, najlepiej) wieczorem.
Więcej: BLACK SEED oraz BLACK SEEDS

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Salam alaikum kochana!

Ja tez bardzo dobre doswiadczenia mam z tym olejkiem. Zakraplajac noc wykurowalam wlasnie z niedawna zatoki. W ksiazce ktora mam na temat czarnuszki zalecano krople do nosa ze olejku z oliwy i z czarnuszki. Naprawde super!

Pozdrawiam
Sabina

P.S. Nie umiem sie nadziwic Twojego kolejnego blogu. Jest poprostu super. I super zdjecia, masha Allah

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

wallaykum assalam wa rahmatullah Droga Sabino :), dziękuję za wyrazy uznania :) i podzielenie się informacją o kolejnej właściwości leczniczej czarnuszki.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...