Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved: Umm Latifa (in Saudi Kingdom) 2013-2009 http://kuchniaarabska.blogspot.com/
Przepisy i zdjęcia są dziełem autorki bloga, chyba że zaznaczono inaczej. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione.

Respect Copy rights - they are reserved. Copying and publishing any material from the blog, without a written permit from the author, forbidden.

piątek, 20 listopada 2009

qahwa- arabska kawa


Arabską, a raczej - saudyjską kawę przyrządza się ze zmielonych uprażonych ziaren - oczywiście arabskiej kawy (niestety moja wiedza jakie to ziarna jest ograniczona, kupujemy je w całości w workach, potem prażymy subtelnie i mielimy), mielonego kardamonu, goździków, wstążeczek szafranu. Sposób przyrządzania kawy może się różnić w zależności od regionu. Do przygotowywania kawy służą specjalne naczynia. Dwa -


- w większym gotuje się kawę - do wrzącej wody wsypuje odpowiednią ilość zmielonej kawy (1 litr / 2 duże łyżki zmielonej kawy) i gotuje około 30 minut, po domu rozchodzi się jej specyficzny orzechowy zapach. Następnie wywar przelewa się do drugiego naczynka (fusy zostają w większym), stawia je na małym ogniu i dodaje zmielone ziarna kardamonu (ilość proporcjonalną do ilości zmielonej kawy). Czeka się chwilę, aż kawa z kardamomem zabulgocze (co bardzo ważne: tylko r a z) - i gotowe. My przelewamy kawę (oczywiście bez kardamonowych fusów) do termosu, aby była dłużej ciepła, nie traci wówczas smaku choć i jak teściowa zaleca i w termosie nie powinna długo przebywać. Kawy nie pije się dużo.  Nie wszystkim przybyszom też smakuje, jest tak różna od kawy, którą znamy, iż zaskakuje i nieczęsto po pierwszym łyku zachwyca. Trzeba się po prostu mentalnie przestawić. Do dobrego tonu należy wypicie co najmniej trzech maleńkich filiżanek.



Kawa podawana jest zawsze na początku wizyty, obok wody, soków i daktyli.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Salam aleikum
Czy pila moze siostra Umm Latifa kawe arabska, ktora ma bialo-zoltawy kolor? w smaku jest taka gorzkawa. Pamietam pilam ja i chce jeszcze raz:), ale niewiem jak ona sie nazywa i jak sie ja przyrzadza.
Pozatym tu w Kuwejcie mozna kupic arabska kawe zmielona w supermarketach i niewiem czy jak ja kupie to rowniez musze ja gotowac okolo 30 min? czy ona juz jest gotowa i tylko zalac goraca i przegotowana woda?
Mariam

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

wallaykum assalam, to jest właśnie kawa arabska o której piszę. Kawa ma różne odcienie, od jasno żółtawego, zielonkawego po ciemne brązy. W zależności od rodzaju kawy, sposobu jej uprażenia, ilości dodanego kardamonu, szafranu. Wszystkie składniki i ich ilość wpływa na smak oraz kolor kawy arabskiej. Kawe zmieloną należy gotować (wrzucać na wrzątek), można krócej niż 30 minut :-), wowczas będzie mniej intensywa. In sha Allah.

margarethe pisze...

Umm Latifo, a jaką pija się u Was herbatę? Wiem co nieco o takiej miętowo - zielonej, bardzo słodkiej. Ale nie wiem czy to nie wynalazek północnoafrykański.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Witaj Margrethe :), my właśnie z mężem szykujemy się do wieczornego picia - herbatki miętowej ;). O herbacie napiszę na blogu!

margarethe pisze...

Super, czekam:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...